urodziny/benefit * retro/elektro * cross/dressing

 

Ten romans stulecia był kwestią czasu! Dwie niepokorne pionierki: sprzed lat i współczesna. Działaczki na rzecz kobiet - kochające kobiety. Nienormatywne prowokatorki. "Szkodnik społeczny" i "feministyczny beton". Bohaterka lesbijskiego skandalu w latach 20. i coroczna demonstracja przeciwko skandalicznym naruszeniom praw kobiet, czyli... dr Zofia Sadowska (1887-1960) i warszawska Manifa (2000-...)!

 

Aby uczcić ich ponadczasowy związek, z okazji urodzin Sadowskiej i na rzecz XIV warszawskiej Manify, na scenie 1500m2 od 21.00 (punktualnie!) zabłysną dla Was gwiazdy z przeszłości i supernowe. Proszę Pań, proszę Panów, proszę Osób, przed Wami...

 

* varieté, wodewil, kabaret!

"ZE SZTAMBUCHA ŚWIŃTUSZKI. Losy, miłości i ukochane wiersze Maryi Konopnickiej" - Furja (monodram kabaretowy)

DK DIETER VAN TEASE, DK VERA CRUZ (dragkingowi dżentelmeni u szczytu sławy)

DQ KIM LEE (królowa dragu - 10 lat na scenie!)

PIN UP CANDY (burlesque star)

 

* melodye, rytmy, słowa, koncerty!

CZARNE PERŁY (jedyna taka subwersywna rewia)

MARIA KONOPNICKA (d. Zyta Cellulit; rewolucyjny rap z posmakiem vintage)

TERAZ POLIŻ Band (elektro/punk/eksperyment tym razem w wersji retro)

TOPLES (elektro/lesbopolo)

i...!!! ANNA PATRINI (program specjalny!)

 

* dancing, czyli didzejki_je!

DJ FAIRYBOY

DJ + VJ LADYBOY

DJane WYRODNA

 

* oraz

Agnieszka Dellfina (instalacja)

Pussy Project (performens): "Zabawa w doktorkę: zbadaj punkt G z dr Sadowską"

Agnieszka Weseli "Sprawy Sadowskiej" (multimedialny punkt (G)informacyjny: Sadowska, jej czasy, jej życie, jej romanse i procesy, wrogowie, przyjaciółki, znieważeni mężowie, zdeprawowane żony oraz jak to się wszystko miało do zdrowia społeczeństwa i przyszłości narodu)

 

* a także

LOTERIA!!!

erotyczne gadżety

suweniry

wegesmaki od WegeMiasta

 

Dziewczyno, przyjdź jako Rudolf Valentino! Mężczyzno, bądź raz Messalką... lub Messaliną! Przebierz się za płeć przeciwną i przenieś w przeszłość. (A jeśli akurat nie masz ochoty na genderbending, to po prostu ubierz się stylowo - także w stylu elektro - ponieważ dla przebranych niespodzianki!)

 

patro/matro/queeronaty

Krytyka Polityczna (krytykapolityczna.pl), MowiąNaMieście (mowianamiescie.pl), Queer.pl, Feminoteka.pl, Seksualnosc-Kobiet.pl, Kobiety-Kobietom.com, "Replika" (replika-online.pl), Lewica.pl, "Trzy Kolory" (sabatnik.pl), Centrum Praw Kobiet (cpk.org.pl), Hollaback Polska (polska.ihollaback.org), Karat Coalition (karat.org/pl), Fundacja Izabeli Jarugi-Nowackiej (jaruga-nowacka.pl), Fundacja MaMa (fundacjamama.pl), Wyd. Anadiomene (anadiomene.pl), MoreLove.eu, Trans-Fuzja (transfuzja.org), Queercafe.pl, UFA (u-f-a.pl), Lewica24.pl, Against Gravity (againstgravity.pl), TrzyczesciowyGarnitur.blogspot.com, Fabryka Równości (fabrykarownosci.com), Homoseksualizm.org.pl, "Furia" (furia.org.pl)

 

www.facebook.com/events/534123239965681

 

www.sprawysadowskiej.pl

www.manifa.org

www.rewolucjekobiet.blogspot.com

 

22.02, piątek, od 20.00

1500m2, Solec 18

wjazd 15-25 PLN - benefit na warszawską Manifę 2013

 

Urodziny

Dr Zofia Sadowska (28.02.1887-7.03.1960), lekarka, pierwsza kobieta z rosyjskim doktoratem z medycyny, działaczka feministyczna i społeczna, przedsiębiorczyni, automobilistka, ubierająca się częściowo po męsku, postać zdecydowanie nieheteronormatywna. W 1924 roku pozwała o oszczerstwo warszawską prasę brukową, która oskarżała ją o uwodzenie pacjentek, w tym nieletnich dziewcząt oraz gwiazd rozrywki (Ordonówna, Messalka), o rozbijanie małżeństw, organizowanie w gabinecie lekarskim orgii lesbijskich z elementami sadystycznymi, prowadzenie lesbijskiego domu publicznego oraz podawanie kobietom narkotyków w celu ich uzależnienia od siebie. Śledztwo policyjne nie wykazało prawdziwości tych zarzutów. Podczas kilkuletniego "skandalu starogreckiego", który zakończył jej karierę naukową, była nazywana "wrogiem społeczeństwa i narodu".

strona projektu badawczego Agnieszki Weseli: www.sprawysadowskiej.pl

www.facebook.com/pages/sprawy-sadowskiej/269188143107984

 

Benefit

Warszawska Manifa (2000-...), doroczna manifestacja organizowana w związku z Dniem Kobiet. Obecnie podobne inicjatywy odbywają się w całej Polsce.

strona Porozumienia Kobiet 8. Marca: www.manifa.org

 

Festiwal

Impreza rozpoczyna tegoroczny wokółmanifowy festiwal Rewolucje Kobiet (22.02-10.03).

www.rewolucjekobiet.blogspot.com

fejsbuk